Pić czy nie pić podczas posił-ków?

Picie wody podczas posiłków może powodować zaburzenia trawienia, a co za tym idzie zaleganie treści pokarmowej w żołądku. Popularny nawyk spożywania wody w trakcie jedzenia jest przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego,

Dekalog picia wody

odpowiada za powstawania gazów, wzdęć i zaparć. Nie powinno się popijać każdego kęsa. Potrzeba ta może zniknąć, jeśli wystarczająco wolno spożywamy posiłek, dzięki temu nasze ślinianki są w stanie wytworzyć odpowiednią ilość śliny. Przyzwyczajenie się do braku płynów podczas jedzenia jest możliwe, jeśli w jego trakcie będziemy przepłukiwać usta. Picie w trakcie posiłków spowalnia metabolizm i opóźnia trawienie pokarmu. Powinny na to zwrócić uwagę osoby zmagające się z nadwagą, refluksem, nadkwaśnością oraz zgagą. Uważa się również, że najkorzystniej jest nie pić około pół godziny przed posiłkiem oraz nawet do godziny po posiłku. Pamiętajmy o tym, aby zdrowy nawyk kształtować od najmłodszych lat, gdyż czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jak często pić, by zyskać zdrowie?

Dekalog picia wody

Z myślą o utrzymaniu zdrowia, nie powinniśmy dopuszczać do uczucia pragnienia, które sygnalizuje, że nasz organizm jest odwodniony. Wodę warto popijać regularnie przez cały dzień, jednakże małymi łykami, aby nie dopuścić do jej szybkiej utraty. Nasz organizm potrzebuje stałej podaży wody. Nie powinniśmy przyjmować jej w nierównych ilościach. Osoby, które są aktywne fizycznie muszą spożywać jej więcej.

Jeśli chcemy przyzwyczaić się do częstego picia, powinniśmy sprawić, by woda towarzyszyła nam przez cały dzień, bez względu na to, gdzie w danej chwili się znajdujemy. W pracy postawmy obok biurka szklankę z wodą, która będzie w zasięgu naszego wzroku przez cały dzień. Dzięki temu łatwiej będzie nam przekonać się do tej zdrowej czynności. Gdy sprzątamy, również nie zapomnijmy o uzupełnianiu płynów. Co jakiś czas zróbmy sobie przerwę na szklankę czystej i smacznej wody. Częściej pijmy wodę i doceniajmy jej dobroczynną rolę. Nasz organizm z pewnością nam podziękuje.

Woda - sposób na stres

Dekalog picia wody

Większość z nas żyje w ciągłym pośpiechu, narażając się na zwiększony stres i utratę energii. Woda pozwala wydalić napięcie z naszego organizmu. W sytuacjach pełnych emocji wydzielane są adrenalina i noradrenalina, które mogą wywołać odwodnienie organizmu. Aby tego uniknąć powoli wypijmy szklankę wody, która pozwoli uporać się z nagromadzonym niepokojem.

Popularna jest metoda odliczania do dziesięciu, która ma za zadanie ukoić nasze nerwy. Czy jest skuteczna? A może lepiej zamiast tego napić się wody? Unikniemy bólu głowy, a stres odejdzie w mgnieniu oka. Skupiając całą swoją uwagę na powolnym wypiciu szklanki wody, niwelujemy napięcie. To naprawdę działa! Warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Woda doda nam zdrowia i okaże się skutecznym sposobem walki ze stresem. Pamiętajmy o tym, że stres negatywnie oddziałuje na żołądek, który jako pierwszy odczuwa nasze emocje. Nie dopuśćmy do chorób, tym bardziej, że wystarczy tak niewiele, by ukoić swe nerwy.